Arşiv

‘kahramanmaraş kaplıcaları’ ile etiketlenmiş yazılar

Zeytinli kaplıcası nelere iyi gelir

22 Eylül 2013

Kahramanmaraş Zeytinli (zeytunlu) kaplıcaları Türkiye’nin en çok tercih edilen kaplıcası arasında ilk sırada yer almaktadır. Zeytinli ılıcasında bulunan otel ve pansiyonlar da fiyat konusunda da oldukça iddalıdır.

kahramanmaraş zeytinli ılıcası

Zeytinli Kaplıca Suyu Nelere İyi Gelir

Şu andaki kullanılan termal suyun hangi hastalıklara faydalı olduğunu: Sağlık bakanlığı Refik Saydam Hıfzısıhha Merkez 17.11.1994 tarihli analiz raporuna istinaden, 27.02.1995 tarihli İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve Hidro-Klimatoloji Araştırma ve uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nurten ÖZER şu şekilde özetlemektedir.

1- Romatizmalı hastalıklar
2- Ortopedik ameliyat sonrası ve kaza sekelleri.
3- Fonksiyonel damar hastalıkları
4- Solunum sistemi hastalıkları, kronik bronşit, amfizem, alerjik, üst solunum yolları hastalıkları.
5- Sinir sistemi hastalıkları (nevralji, nevrit, felçler).
6- Kadın hastalıkları
7- Mide-Bağırsak fonksiyon bozuklukları, ülser, karaciğer ve safra kesesi yetmezlikleri hepatit sekelleri8- Deri hastalıklarıBelirli bir disiplin dâhilinde uygulanan devamı…

Oteller , ,

K. maraş ılıca pansiyonları ve fiyatları

29 Ekim 2010

Kahraman maraş ılıca pansiyonları

Ekinözü (Cela) İçmeleri: Ekinözü İçmeleri K.Maraş’a 150 km uzaklıktadır. Ekinözü yerleşmesi, yakın çevresinde yer alan 3 kaynaktan oluşmuştur. İnsan sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunan kapasite ve kaynak nitelikleri bakımından ülkemizin 10 büyük içmesinden biridir. Ekinözü İçmeleri; Yukarı İçme,Orta İçme ve Aşağı İçme olarak 3 bölümden oluşmaktadır. Yapılan tetkik ve analizlerde başta böbrek, idrar yolları, safra kesesi, mide, bağırsak,cilt, basur, nefes darlığı,iç guatır, şeker, sinir hastalıkları, karaciğer,ve damar sertliği rahatsızlıklarında etkili olduğu ve tedavi sağladığı ortaya çıkan Ekinözü İçmelerinin suyu içilerek, banyosu yapılarak ve özel çamuru cilde sürülerek dertlere deva olmaktadır.

Zeytun Kaplıcası: Ilıca (Zeytun) Kaplıcası devamı…

Pansiyonlar , , , , ,

Zeytin ılıcası otel ve pansiyon fiyatları

14 Eylül 2010

Zeytin ılıcası otel ve pansiyon fiyatları

Ilıca kasabasında bir tanesi özel idarenin diğeri belediyenin olmak üzere iki adet kaplıca tesisi mevcuttur. Tesislerde Türk hamamı, duşlar, küvetler, jakuziler ve açık havuz bulunmaktadır. Yine tesislerin içinde büfe ve kafeterya hizmeti verilmektedir. Kaplıcaya doktor sevkli hastalar gelebilmekte ve tedavi masrafları bağlı bulunduğu kurum tarafından ödenmektedir. Tesisler normal zamanlarda 05:00 ile 22:00 saatleri arasında açık bulunmakla birlikte Ramazan aylarında geceleri de açık bulundurulmaktadır.

NASIL FAYDALANILIR?

Ilıca Kaplıcası Resmi Gazetenin 15 Şubat 2002 tarih ve 24675 sayılı nüshasında da yayınlanarak Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen kaplıca statüsüne alınmıştır.

1- Her kaplıca tedavisinden önce doktora görünülmelidir.
2- Her kaplıca kürü en az 15, en çok 20 banyodur.
3- Banyo süresi 15 dakikayı geçmemelidir.
4- Her banyodan sonra 45 dakika ile 60 dakika yatarak dinlenilmelidir.
5- Tok karnına banyoya girilmemelidir.
6- Boş zamanlarınızı yürüyerek, eğlenerek, egzersiz yaparak değerlendiriniz.
7- Günde en az bir defa, en çok defa banyo alınmalıdır.
8- Kaplıca süresince ağır hamur tatlılar, yağlı yemekler ve etler yemeyiniz. Bol miktarda meyve taze sebze, az yağlı yemekler ızgara ve haşlama türünde yemekler tercih ediniz
Banyoya çok girmek, fazla durmanın insanlar için faydalı olmadığı konusunda doktorlar hem fikirdir. Sağlık amaçlı gelenlerin fazla kese ve sabun yapmaları yararlı olmayıp, aksine tedavinin etkisini azaltacağı bilinmelidir.

HANGİ HASTALIKLARI TEDAVİ EDER?

Şu andaki kullanılan termal suyun hangi hastalıklara faydalı olduğunu: Sağlık bakanlığı Refik Saydam Hıfzısıhha Merkez 17.11.1994 tarihli analiz devamı…

Pansiyonlar , , , ,

Maraş Kaplıcaları Ilıca

08 Temmuz 2010

Maraş Kaplıcaları Ilıca Zeytun Kaplıcası ; Zeytun ılıca kaplıcası kahramanmaraş’ın  72 km  kuzeyinde yer almaktadır.  Bu şifalı su  kükürt ve yağ karışımı ile meydana gelmiş. romatizma kırık ve çıkık, kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Su sıcaklığı ise 45 ila 50 derece arasında değişmektedir.  Kaplıcanın  çevresinde belediye tarafından yaptırılan kükürt merkezi , dinlenme salonları ve bay/bayan havuzlar. Doğanın güzelliği ve iklim sağlığının olması turizm’in gelişiminde önemli bir etkendir.

Kahramanmaraş Ekinözü İçmeleri; Kahramanmaraş’a 150 km de mesafededir.  Ekin özü içmeleri   kapasitenin  geniş olması ve kaynak nitelikleri açısından Türkiye’nin  en büyük içmeleri arasındadır. Ekin özü içmelerini 3 faktör belirlemektedir. bunlar ise , yukarı içme, orta içme ve aşağı içme’dir. Yapılan araştırmalara göre  devamı…

Tatil Yerleri , ,